Co ogień nie zniszczył, diecezja chce zniszczyć

 

Archidiecezja paryska jest tą, która promuje okrucieństwo, które zostanie popełnione w katedrze Notre-Dame

 

Katedra Notre-Dame w Paryżu

 

Potwierdzają się informacje, dotyczące zbezczeszczenia odbudowywanej po pożarze Katedry Notre - Dame w Paryżu. Jak informował wcześniej Daily Telegraph, wnętrze renomowanej Katedry ma przekształcić się w „poprawnie polityczny” Disneyland z karuzelą świetlną.

 

O. Gilles Drouin, zwolennik posoborowych zmian i zagorzały przeciwnik Tradycyjnej Liturgii jest osobiście odpowiedzialny za aranżację wnętrza odbudowywanej Katedry Notre - Dame. Jak wyjaśnia - renowacja ma na celu zachowanie Katedry jako miejsca kultu, ale będzie również otwarta na przyjmowanie i edukowanie gości, jak to powiedział -  gości „nie zawsze należących do kultury chrześcijańskiej” O. Drouin wskazał, że boczne kaplice mają pozostać w tzw. dialogu z obiektami sztuki współczesnej i podkreśla, że Katedra zawsze była otwarta na współczesną sztukę.

 

Choć francuski rząd nadzoruje renowację konstrukcji i konserwację Katedry Notre - Dame, to odpowiedzialność za renowację wnętrza Katedry spada na władze katedralne. Tak więc, ohyda spustoszenia zostanie wprowadzona ostatecznie przez decyzje Archidiecezji Paryskiej. I to właśnie hierarchia Archidiecezji Paryskiej zeszpeci Katedrę Notre - Dame bluźnierczą sztuką i ekumenizmem.

 

Komisja Ochrony Zabytków zatwierdziła ten haniebny projekt przebudowy Katedry, dlatego powstał apel społeczny, w który zaangażowało się wiele osobistości, apel o zapobieżenie popełnienia zniewagi sakralnej w Katedrze Notre - Dame pod hasłem: Co ogień oszczędził, diecezja chce zniszczyć.

 

Podczas gdy projekt zewnętrzny Notre-Dame w Paryżu jest wierny oryginałowi, archidiecezja chce przeprojektować wnętrze.

Podczas gdy projekt zewnętrzny Notre-Dame w Paryżu jest wierny oryginałowi,

archidiecezja chce przeprojektować wnętrze.

 

Kiedy po niszczycielskim pożarze rozbrzmiały plany „modernizacji” wyglądu Katedry, protesty wiernych i obywateli, architektów i konserwatorów zabytków sprawiły, że takie zamierzenia nie doszły do skutku. Na wszelki wypadek burżuazyjna większość francuskiego senatu stwierdziła, że odtworzenie wyglądu zewnętrznego musi być wierne oryginałowi. Nawet konstrukcja dachu jest przebudowywana za pomocą belek z dębu, które są obrabiane według kryteriów, jak to robili cieśle w średniowieczu.

 

Z niszczącego ognia zachowały się organy, boczne kaplice i wysokie płaskorzeźby chóru. Chociaż przeprojektowanie wnętrza nie jest zatem konieczne, archidiecezja zdecydowała inaczej.

 

Bezprecedensowa globalna akcja zbierania funduszy, która rozpoczęła się, gdy pożar nie został jeszcze do końca ugaszony, przyniosła spektakularną sumę miliarda euro. Inicjatorzy apelu wnoszą o wierne odtworzenie wystroju wnętrza i podkreślają, że te dary od niezliczonych osób były „wszelkimi deklaracjami miłości do Katedry” i świadczą o pragnieniu „odbudowy artystycznej duchowego dziedzictwa ", a nie o wprowadzanie zmian niezgodnych z oryginalnym znanym wyglądem. Teraz jednak przy okazji rekonstrukcji wnętrza Katedry może dojść do zmian niezgodnych z dotychczasowym wyglądem i przeznaczeniem. Wnętrze Katedry jest „poważnie zagrożone”.

 

Źródło: katholisches.info, infocatolica.com

Opracowanie Małgorzata Kaczmarek, Radio Chrystusa Króla w Łodzi

 
 WIĘCEJ NA STRONIE

www.radiochrystusakrola.pl

382