Na wyspach kanaryjskich lawa z wulkanu Cumbre Vieja

wdarła się do miasta Todoque

i zniszczyła Kościół pw. Świętego Piusa X.

 

Lawa_przewrocila_Kosciol.png

 

Jak informuje portal Info Catolica Kościół pw. Św. Piusa X w Todoque zawalił się z powodu wzrostu ilości i prędkości przepływającej przez miasto lawy, położonym w gminie Los Llanos de Aridane.  Lawa zatrzymała się w mieście po dotarciu do niego 21 września i była nadzieja, że Kościół ocaleje, ale niestety wulkan zwiększył swą erupcję, co w konsekwencji doprowadziło do jeszcze większej ilości płynącej gorącej lawy. Lawa doprowadziła do zawalenia się miejscowego Kościoła, doszło również do zniszczenia ośrodka zdrowia i innych budynków w okolicy.

 

Gdy 21 września lawa zatrzymała się, pracownicy Rady Miejskiej wykorzystali ten moment, aby ratować wyposażenie kościoła ładując na ciężarówki i wywożąc w bezpieczne miejsce. W ten sposób uratowano wszystkie meble, które udało się wydobyć z wnętrza oraz figury, krucyfiksy, żyrandole i obrazy. Chociaż niszczycielski postęp wydawał się ustawać, zwiększona aktywność wulkanu spowodowała zawalenie się świątyni.

 

Podczas gdy ratowano wyposażenie Kościoła pw Św. Piusa X mieszkańcy ratowali dobytek ze swoich domów i w pośpiechu opuszczali zagrożony teren.

 

Źródło: infocatolica.com

Opracowanie: Radio Chrystusa Króla w Łodzi