Luteranie na Watykanie
Papież Franciszek spotkał się
z przedstawicielami niemieckich luteran

luter_na_watykanie.jpeg

 

25 Października 2021 - Papież Franciszek przyjął w Watykanie około pięciuset członków młodzieżowej ekumenicznej pielgrzymki z Niemiec, która przybyła pod hasłem „Razem lepiej”. To już kolejna edycja tego wydarzenia. W roku 2017 niemieccy luteranie i katolicy spotkali się u Ojca Świętego pod hasłem „Z Lutrem do Papieża”. Wówczas okazją do wizyty była 500. rocznica reformacji.

 

25-10-2021 ŹRÓDŁO vaticannews.va

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Ostatnim razem młodzi luteranie i katolicy mieli okazję zadawać Papieżowi pytania. Hasło tegorocznej pielgrzymki, to odpowiedź Franciszka na pytanie jednego z nich, czy lepszy jest Kościół katolicki czy ewangelicki? Ojciec Święty odpowiedział wówczas: „lepsi jesteśmy wszyscy razem”.

Pielgrzymi przywitali Ojca Świętego śpiewem. Franciszek zaznaczył, że muzyka zbliża ludzi, a w chórze nikt nie jest sam. Zauważył, że tylko śpiewając razem, można zrozumieć, jak ważne jest słuchanie innych. Tylko dzięki niemu uzyskujemy harmonię. „Chciałbym, aby Kościół był gotowy do słuchania. Uczymy się tego na nowo w procesie synodalnym” – powiedział Papież.

„Wsłuchujcie się w «melodię Boga»

w waszym życiu; melodię, którą Pan skomponował specjalnie dla was. Otwórzcie nie tylko swoje uszy, ale i serca. Kto śpiewa z otwartym sercem, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy, już dotyka tajemnicy Boga. Tą tajemnicą jest miłość, miłość, która w Jezusie Chrystusie znajduje swoje wspaniałe, pełne i niepowtarzalne brzmienie – powiedział Franciszek. – Zawsze wsłuchujcie się w melodię Boga w swoim życiu. W ten sposób z wielu głosów wyłoni się jedna pieśń. W ten sposób odbywa się również ekumenizm, zarówno w Niemczech, jak i w wielu innych częściach świata.“

Franciszek spotkał się dziś także z prezydentem Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozmawiał następnie z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietrem Parolinem i spotkał się z dziennikarzami na terenie położonego w Watykanie cmentarza niemieckiego (Campo Santo Teutonico).

 

KOMENTARZ RCHK:

Papież Franciszek współpracuje ze wszystkimi, nawet z luteranami,

a prawdziwych Katolików zwalcza. Katolicy są oburzeni.

 

Opracowano na podstawie źródła: ŹRÓDŁO vaticannews.va