PAŹDZIERNIK

9

Poniedziałek

----------------------
282 / 83

 

Bł. Wincentego Kadłubka, Biskupa i Wyznawcy

 

3 KLASA - KOLOR BIAŁY

 

Wspomninie Św. Jana Leonardii, Wyznawcy

 Śś. Dionizego, Biskupa i Męczennika oraz Rustyka i Eleuteriusza, Męczenników

 

 

10-09_Bl_Wincenty_Kadlubek.jpg

 

BŁ. WINCENTY KADŁUBEK (1160-1223)

Błogosławiony Wincenty Kadłubek – pierwszy polski kronikarz, autor Kroniki Polskiej, przez kilkanaście lat pełnił urząd biskupa krakowskiego, jednak zrzekł się tej funkcji i resztę życia spędził jako mnich w opactwie cysterskim w Jędrzejowie.

 

Kult błogosławionego

Z powodu niedostępności dla wiernych klasztoru cystersów, w których pochowany jest błogosławiony, kult bł. Wincentego Kadłubka rozszerzył się dopiero w XVI wieku. Kroniki klasztoru w Jędrzejowie odnotowały ponad 150 cudów i łask przypisywanych biskupowi krakowskiemu, w tym wiele wskrzeszeń z martwych. Przypisuje się mu także szerzenie czci Najświętszego Sakramentu i wprowadzenie wiecznej lampki do tabernakulum.

 

Kiedy po 40 latach od śmierci otworzono grób Wincentego, jego szkielet i szaty były w bardzo dobrym stanie, co wzmocniło jego kult. Kilka lat później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 1764 papież Klemens XIII ogłosił go błogosławionym, a w 1959 wszczęty został proces kanonizacyjny. Część jego szczątków spoczywa w katedrze sandomierskiej i na Wawelu.

 

Lekcja i Ewangelia na dzisiaj

wg Kalendarza Tradycji Katolickiej

 

LEKCJA - czytanie z Listu Św. Pawła Apostoła do Koryntian, 2 Kor 4:1-6; 15-18


Bracia: Mając z miłosierdzia okazanego nam ten urząd posługi, nie ustajemy w pracy, ale odrzucamy skrytą nieprzystojność, nie postępując chytrze ani też nie fałszując słowa Bożego, lecz okazaniem prawdy zalecając samych siebie przed Bogiem sumieniu wszystkich ludzi. A jeśli nawet Ewangelia nasza jest zakryta, zakryta jest dla tych, którzy giną: mianowicie dla niewiernych, którym bóg tego świata zaślepił umysł, aby nie zajaśniał dla nich blask Ewangelii chwały Chrystusa, będącego obrazem Boga.

Bo nie samych siebie głosimy, ale Jezusa Chrystusa, Pana naszego, a siebie uważamy za sługi wasze przez Jezusa. Bóg bowiem, który rozkazał, aby z ciemności zabłysła światłość, sam oświecił serca nasze, abyśmy zajaśnieli blaskiem poznania jasności Bożej w obliczu Chrystusa Jezusa.

Wszystko bowiem dla was, aby łaska obfitując przez dziękczynienie wielu, tym więcej chwale Bożej służyła. Dlatego nie ustajemy w pracy. I chociaż niszczeje w nas człowiek zewnętrzny, jednak ten, który wewnątrz jest, odnawia się z dniem każdym. Dzisiejsze bowiem utrapienie nasze, lekkie i przemijające, chwałę wiekuista wagi niezmiernej sprawuje w nas. Jesteśmy bowiem zapatrzeni nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne: to bowiem, co widzimy, doczesne jest, a czego nie widzimy – wieczne.

 

EWANGELIA - według Św. Łukasza, Łk 10:1-9


Onego czasu: Wyznaczył Pan także innych siedemdziesięciu dwóch i rozesłał ich przed sobą, po dwóch do każdego miasta i miejsca, dokąd miał nadejść. I mówił im: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proścież tedy Pana żniwa, aby wysłał robotników na żniwo swoje.

Idźcie, oto wa was posyłam jako baranki między wilki. Nie noście trzosa ani torby, ani sandałów i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. A do któregokolwiek domu wnijdziecie, naprzód powiedzcie: Pokój temu domowi; a jeśliby tam przebywał syn pokoju, spocznie na nim pokój wasz; a jeśli nie, do was powróci. W tymże domu zostańcie, jedząc i pijąc, co jest u nich: albowiem godzien jest robotnik zapłaty swojej. Nie przechodźcie z domu do domu. A do któregokolwiek miasta wnijdziecie i przyjmą was, jedzcie, co przed wami położą, i uzdrawiajcie chorych, którzy są w nim, i mówcie im: Zbliżyło się do was Królestwo Boże».

 

Kalendarium według Mszału Rzymskiego z 1962 roku

klawisz_play.gif
Włącz Radio Chrystusa Króla z Łodzi

Radio Chrystusa Króla w Łodzi, 2014-2023 ©

www.radiochrystusakrola.pl