MARZEC 7 Piątek - - - - - - - - - - 66/299 |
Feria Wielkiego Postu
3 KLASA - KOLOR FIOLETOWY
Wspomnienie Św. Tomasza z Akwinu, Wyznawcy i Doktora Kościoła.
|
|
Dzisiaj poucza nas Kościół o chrześcijańskiej jałmużnie. Patronowie kościoła stacyjnego wsławili się miłosierdziem dla ubogich. Bazylikę ku ich czci ufundował senator Pammachiusz, który całe mienie rozdał ubogim. W czytaniach mszalnych przestrzega nas Kościół przed pozostawaniem na pokucie zewnętrznej. Szczerość naszego nawrócenia okazuje się przede wszystkim w miłości bliźniego, która musi ogarnąć także nieprzyjaciół. Miłosierdzie upodabnia nas do Boga.
Wspomnienie Św. Tomasza z Akwinu, Wyznawcy i Doktora Kościoła.
Św. Tomasz w młodzieńczym wieku wstąpił do zakonu Dominikanów. Po ukończeniu studiów wykładał teologię na Uniwersytecie Paryskim. Nauczał także w Rzymie i w Neapolu. Napisał komentarze do Ksiąg Pisma św. oraz liczne dzieła teologiczne i filozoficzne. Główne z nich – Summa teologiczna stanowi do dzisiaj podstawę podręczników teologii. Liturgia zwraca uwagę na źródło tej głębokiej wiedzy «Doktora Anielskiego»: Płynęła ona z oświecenia Bożego (lekcja). Św. Tomasz zakończył życie w drodze na Sobór Lyoński 7 marca 1274 roku. Papież Leon XIII ogłosił go patronem szkół katolickich.
|
||
Lekcja i Ewangelia na dzisiaj wg Kalendarza Tradycji Katolickiej |
||
LEKCJA - Czytanie z Księgi Proroka Izajasza, Iz 58:1-9 To mówi Pan: Wołaj, nie ustawaj, jak trąba podnieś głos twój, a opowiadaj ludowi memu złości ich i domowi Jakubowemu grzechy ich! Bo mię od dnia do dnia szukają i chcą znać drogi moje jakby naród, który sprawiedliwość czynił i sądu Boga swego nie opuścił; pytają mię o sądy sprawiedliwości, chcą się do Boga przybliżyć: «Czemuśmy pościli, a nie wejrzałeś, poniżyliśmy dusze nasze, a nie widziałeś?» Oto w dzień postu waszego znajduje się wola wasza o
wszystkich dłużników waszych pociągacie. Oto na swary i na zwady pościcie, a
bijecie pięścią bezbożnie; nie pośćcie jak aż do tego dnia, aby usłyszano
głos wasz na wysokości. Czy taki jest post, który obrałem, aby przez dzień
trapił człowiek duszę swoją, krzywił jak obręcz głowę swoją, a wór i popiół
podścielał? Czy to nazwiesz postem i dniem przyjemnym Panu? Czy nie to jest
raczej post, który obrałem: rozwiąż więzy bezbożności, rozwiąż brzemiona
ciążące, wypuść wolno niewolą uciśnionych, a wszelakie brzemię rozerwij! Ułam
łaknącemu chleba twego, a ubogich i tułających się wprowadź do domu twego;
gdy ujrzysz nagiego, przyodziej go, a nie gardź ciałem twoim.
EWANGELIA - według Mateusza, Mt 5:43-48; 6:1-4 Onego czasu rzekł Jezus uczniom swoim: «Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego twego, a w nienawiści będziesz miał nieprzyjaciela twego. A ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjacioły wasze, dobrze czyńcie tym, którzy was mają w nienawiści, a módlcie się za prześladujących i spotwarzających was. Abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebiesiech, który sprawia, że słońce Jego wschodzi nad dobrymi i złymi, a deszczem zrasza sprawiedliwych i nieprawych. Gdybyście bowiem miłowali tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? Albo jeżeli pozdrawiacie tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tak nie czynią? Bądźcież wy tedy doskonali, jako i Ojciec wasz niebieski doskonały jest. Strzeżcie się, abyście sprawiedliwości waszej nie czynili przed ludźmi, iżby was widziano; inaczej nagrody mieć nie będziecie u Ojca waszego, który jest w niebiesiech. Gdy tedy dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jako czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam, że wzięli już nagrodę swoją. Ale gdy ty dajesz jałmużnę, niechaj nie wie lewica twoja, co prawica twoja czyni, aby jałmużna twoja była w skrytości. A Ojciec twój, który widzi w skrytości, odpłaci tobie».
|
||
Kalendarium według Mszału Rzymskiego z 1962 roku |
Włącz Radio Chrystusa Króla z Łodzi
Radio Chrystusa Króla w Łodzi, 2014-2024 ©